سلول‌های بنیادی و مقابله با کرونا؛ ایمنی در برابر ویروس بالا رفت

سلول‌های بنیادی و مقابله با کرونا؛ ایمنی در برابر ویروس بالا رفت

سلول‌های بنیادی و مقابله با کرونا

همه‌گیری ویروس کرونا تلاش‌ها برای استفاده از فناوری در درمان را جدی‌تر کرد و حوزه‌ سلول‌های بنیادی نیز ظرفیت‌هایش را به کار بست.

سلول‌های بنیادی و مقابله با کرونا

کمک به افزایش ایمنی در برابر ویروس‌ها

اگرچه واکسن‌ها به عنوان فرآورده‌های نوظهور با هدف کاهش مرگ و میر ناشی از این بیماری به تولید می‌رسند، اما همچنان درمانی قطعی یا تضمین‌کننده جلوگیری از ابتلای به این بیماری نیستند.

از سوی دیگر، جلوگیری از عفونت حاد دستگاه تنفسی به دلیل ابتلا به ویروس کووید19 که خطرناک ترین مرحله منجر به افزایش مرگ و میر است، اهمیت پیدا می کند. بر همین اساس، پژوهش‌ها و مطالعات فناورانه برای شناخت درمان قطعی یا کاهش اثرات این بیماری جریان دارد.

آن‌طور که حسین سلطانی نژاد مدیر فناوری و تجاری سازی ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی بیان کرد: نقش فناوری سلول‌های بنیادی در کاهش اثرات شدید این بیماری، تاثیرگذاری خود را در برخی از مطالعه‌ها نمایان کرده‌اند.

به گفته وی، پژوهش‌ها نشان می دهد که سلو‌ل‌های بنیادی مزانشیمی در کاهش التهاب سیستمیک و محافظت در برابر ویروس سارس-کووید موثرند، همان‌طور که توسط داده‌های بالینی موجود مشخص شده است.

 

سلول‌هایی با توانایی چندگانه

سلول های بنیادی مزانشیمی می توانند بر چالش های بالینی که بیماران تنفسی آلوده دارند، به ویژه بر افرادی که به شدت بیمار هستند و به درمان های معمول پاسخ نمی‌دهند، غلبه کنند.

این پژوهشگر سلول‌های بنیادی ادامه داد: سلول‌های بنیادی مزانشیمی از این توانمندی برخوردارند که به انواع گوناگونی از سلول‌‌ها تمایز پیدا کنند و به همین روش می‌توانند نقش دفاعی در بدن و افزایش توان ایمنی را به عهده بگیرند.

سلطانی نژاد با اشاره به توسعه پژوهش‌ها در این زمینه گفت: اگرچه داده های بالینی موجود انگیزه بخش است اما پیش‌بینی پتانسیل درمانی درباره کرونا به کمک سلول‌های بنیادی در گام‌های آغازین قرار دارد. بنابراین، مطالعات بیشتر در یک گروه بزرگ‌تر از بیماران به عنوان پیش شرطی برای تأیید اثربخشی بالقوه این سلول‌ها ضرورت دارد.

 

ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

 

 

لینک کوتاه خبر :
کلمات کلیدی
خانم اطهر طالبی
تهیه کننده:

خانم اطهر طالبی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *